top of page

BAYBARS ALTUNTAŞ

Türkiye’nin dünya çapında tanınmış girişimcisi Baybars Altuntaş, Deulcom International yabancı dil ve mesleki eğitim kurumlarının kurucusu ve İcra Kurulu Başkanı. Aynı zamanda, dünya çapındaki girişimcilik show programı Dragons’ Den’in efsane dragonu olarak biliniyor. Altuntaş, 30 baskı ile rekor kıran ‘Otobüsten İndim BMW’ye Bindim’ kitabının da yazarı. Kitap Balboa Publications tarafından New York’ta yayınlandı ve aralarında Coca-Cola CEO’su Muhtar Kent, Dünya Girişim Forumu Başkanı, Global Girişimciler Network Başkanı, gibi dünya çapında isimlerin önsözüyle Türkçe’den İngilizceye çevrilen ilk girişimcilik kitabı oldu. Altuntaş aynı zamanda Dünya Girişim Forumu’nun ABD’de yayınlanan Dünya Girişimcilik El Kitabının da eş yazarlarından.

ABD Başkanı Obama’nın 2015’te Kenya’daki Global Girişimcilik Zirvesi’ne konuşmacı olarak bizzat davet ettiği dünya çapındaki sayılı vizyonerlerden biri. Aynı zamanda merkezi Fransa’da bulunan Dünya Girişim Forumu’nun Türkiye ve Güney Doğu Avrupa Özel Temsilcisi. Öte yandan 1999 yılında Avrupa Birliği’nin de kurucuları arasında yer alan, merkezi Brüksel’de bulunan ve 275.000 yatırımcıyı temsil eden EBAN – Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü’nün Başkan Yardımcısı. Altuntaş, TBAA – Türkiye Melek Yatırımcılar Derneği’nin de başkanı ve merkezi Yunanistan’da bulunan Güney Doğu Avrupa Araştırmalar Enstitüsünün de danışma kurulu üyesi.

Altuntaş, en son Temmuz 2015’te tüm dünyada 180 ülkede 200.000’den fazla üyesi olan JCI – Ticaret Örgütü tarafından New York’ta 7.JCI Global Büyükelçisi olarak atandı. Kendisinden önce atanan Büyükelçi ise Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Banki-Moon olmuştu.

Altuntaş, aynı zamanda Türkiye’de franchising sisteminin kurucusu. Henüz 24 yaşında Türkiye’nin en İnovatif 40 İşadamı’ndan biri olarak tanındı ve hayatı daha o yıllarda TRT tarafından belgesel olarak yayınlandı. 2010 yılında Başkan Obama’nın Beyaz Saray’da Başkanlık Girişimcilik Zirvesi öncesi başbaşa görüşme yaptığı dünyadaki tek girişimci. 2014’te ve 2015’te, Avrupa’yı Global olarak Dünya Girişimcilik Ekosistemi ile buluşturan Avrupa’nın En İyi Bireyi olarak EBAN Avrupa Büyük Ödülü’nü alarak ismini tarihe yazdırdı.

Obama’nın girişimcilik hamlelerini CNN International sadece Baybars Altuntaş’la değerlendirdi. Startup Compass / Girişimci Pusulası isimli teorisiyle dünya çapında ün saldı. Ve bu konuda bugüne kadar 50’nin üzerinde ülkede onlarca konferans verdi.

Altuntaş, sosyal girişimcilik kapsamında öğrendiklerini ve ortaya koyduğu teorinin püf noktalarını kurucusu olduğu Global Girişimcilik Akademisi’nde online video dersleriyle ücretsiz olarak dünya girişimcileriyle paylaşmaya hazırlanıyor.

Boğaziçi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği’nden mezun ve Çukurova Üniversitesi’nde Yönetim ve Organizasyon dalında Yüksek Lisans sahibi. Evli ve 2 çoçuk babası.

bottom of page